Třída: Žábrovití – Gillesis (Branchiform)

Žábrovití se vyvinuli z vodních Krvesajů. Jejich žábry se přesunuly z vnitřku těla do oblasti za hlavou a namísto žaber vnitřních se z nich staly vnější keříčkovité žábry, určené k rychlejšímu okysličování krve. Počet jejich končetin byl navýšen ze tří párů na párů jedenáct. U primitivních druhů byla přísavka zachována, u druhů pokročilejších se přeměnila na jazyk a vznikla otevíratelná čelist. Jejich oči se přeměnily ze složených na vyspělejší celistvé. Jsou oboupohlavní. Rozmnožují se pářením. Při kopulaci samice naklade vejce a samec je následně oplodní. Vejce jsou rosolovitá a po čase se z nich líhnou larvy zcela odlišné od dospělého jedince. Po uplynutí určité doby se larvy metamorfují v dospělce schopné rozmnožování. Některé druhy zůstávají v larválním stádiu po celý život.

Řád: Mocnožky – Manylegsis (Plurespedes): Je pro ně typické, že mají prodloužené tělo, jedenáct párů končetin a vnější cévnaté keříčkové žábry. Evolučně starší skupiny nemají vyvinutou čelist. Potravu přijímají pomocí přísavky, stejně jako jejich předkové Krvesajové. Časem se jim vytvořila otevíratelná čelist a u některých druhů je počet končetin redukován.

Čeleď: Žábronozí

Čeleď: Přísavkovití

Čeleď: Bramborákovití

Řád: Tukovci – Thickskins (Crassacute): Tukovci mají počet končetin zredukován na dva páry. Dolní končetiny jsou opatřené ploutevním lemem a jsou určené k plavání a udržení rovnováhy. Hřbetní končetiny jsou určené primárně k úchopu, časem se však modifikovaly do nejrůznějších tvarů určených k různým funkcím. Ploutevní lem mají i na silném ocasu, sloužícím k pohybu. Dýchají pomocí vnějších keříčkových žáber. Čelisti mají vyzbrojené dlouhými šavlovitými kly.

Čeleď: Ramenáčovití

Řád: Žabáči – Frogiform (Raniform): Žabáči mají dva páry končetin, přední a zadní. Jejich končetiny jsou opatřeny drápy a plovacími blánami mezi prsty. Na hřbetě mají tři hřbetní ploutve a tlamu mají plnou zubů ostrých jako břitva. Dýchají pomocí dvou párů krytých žaber, které se přesunuly z vnějšku dovnitř těla v oblasti za hlavou.

Čeleď: Ostnohřbetí