Třída: Krunýřnatí – Carapasis (Testaform)
Jsou odnoží třídy krvesajů žijících ve vodě. Na hlavě se jim vyvinula otevíratelná čelist a přísavka se přeměnila v pohyblivý jazyk. Na těle se jim vyvinul tuhý kožený obal, který se postupem času přeměnil v pevný krunýř sloužící k ochraně před nepřáteli. Primitivní druhy mají pouze jeden pár končetin, postupně se jim však během vývoje počet končetin navýšil až na tři páry. Uvnitř těla se jim vyvinul složitý dýchací systém plný protkaných vlásečnic, určený k přijmu kyslíku jak z vody, tak ze vzduchu. Jejich oči se také dále vyvíjely. Časem se přeměnily ze složených očí na oči celistvé, pro lepší přijímaní obrazu z okolí. Během evoluce se jim podařilo dostat z vody na suchou zem. Jsou obou pohlavní. Rozmnožují se pářením a samice následně naklade rosolovitá vejce do vyrobeného hnízda.
Řád: Ulitníci – Shellslugs (Testalimax): Jsou to primitivní vodní živočichové. Vyznačují se tvrdou ulitou nejrůznějších tvarů. Po stranách ulity mají dýchací otvory, kterými vstřebávají do těla kyslík obsažený ve vodě. Vnitřek ulity je protkaný množstvím vlásečnic, určených k okysličování krve. Měkké části těla dokážou zcela zatáhnout dovnitř. Většinou mají silný plochý ocas sloužící k pohybu a pouze jeden pár končetin, určený ke kormidlování nebo k chůzi. Mají jeden pár složených očí, umístěných na konci pohyblivých tykadel. Jejich rosolovitá vajíčka samice zahrabávají do písku, aby je ukryly před nepřáteli.
Čeleď: Vejcovkovití
Čeleď: Nasávačovití
Čeleď: Lasturnatkovití
Řád: Železnáči – Ferrousis (Ferrariis): Suchozemští živočichové. Vyznačují se kůží tvořenou převážně železem. Proto jsou pro většinu predátorů zcela nedosažitelní. Ovšem je to značně omezuje v pohybu. Jejich oči jsou celistvé. Dále jsou pro ně typické dlouhé kostěné kly. Ty používají jak k obraně, tak k rozrývání půdy při získávání potravy. Mají druhé vnitřní výsuvné čelisti, které jsou někdy přeměněné v trubicovitý chobot. Ten používají k nejrůznějším účelům, od vytrhávání rostlin až třeba po vyvrhnutí trávicích kyselin při obraně před nepřáteli. K pohybu jim slouží dva páry krátkých končetin. Jejich vajíčka neprošla žádným vývojem a jsou stále rosolovité konzistence, proto musí samice před nakladením nalézt vodní tůni, do které svá vajíčka umístí.
Čeleď: Ostnáčovití
Čeleď: Hákovití
Čeleď: Lopatovkovití
Řád: Ručatky – Manyhandsis (Multaemanus): Vyznačují se vyspělým mozkem a značnou inteligencí. Mají tři páry končetin. Ovšem ke vzpřímené chůzi používají pouze ty zadní. Střední a horní končetiny používají k uchopování různých předmětů. Vnitřní orgány mají chráněné vnějším tvrdým štítem. Na hlavě mají dva páry očí. Samice si po páření vyhrabávají nebo stavějí hnízda naplněná vodou, do kterých nakladou svá rosolovitá vejce, o která se pečlivě starají. Pečují rovněž i o vylíhnutá mláďata až do jejich dospělosti.
Čeleď: Čtyřrucí
